Achievements

Achievements

Summary of Achievement

General Exhibition

These are awarded to the 50 students with the highest score based on an average of five courses, with at least two from List A and two from List B.
Congratulations to:

CHARLOTTE THOMPSON

Subject Exhibitions

These are awarded to the students who obtain the highest examination mark in a Year 12 ATAR course.
Congratulations to:

SIOBHAN COLLINS  //  Accounting and Finance
RACHEL ANDRAWES  //  Materials Design and Technology
EMMA HADI  //  Music

Certificates of Excellence

16 Certificates of Excellence were awarded to our students.  These are awarded to students in the top 0.5% in each ATAR course.

Congratulations to:
Siobhan Collins   Accounting and Finance
Sophie Lim
Hannah Thompson 
Chemistry
Genevieve Hart  English
Nicoletta Hay Geography
Charlotte Thompson Human Biology
Marley Hurst  Literature
Rachel Andrawes
Annique Aniere  
Materials Design and Technology
China Edwards
Charlotte Shaw
Mathematics Applications
Nicoletta Hay
Aoife Sherry  
Modern History
Emma Hadi   Music
Olivia Longmire  Physical Education Studies
Maia Bowling   Psychology


Certificates of Distinction

45 graduates were awarded Certificates of Distinction for outstanding scholastic achievement. These students accrued 190-200 points from 20 Year 11 and Year 12 units.

Congratulations to:
Caitlin Ahmad
Lily Ball
Amy Boyd
Ella Caldwell
Siobhan Collins
Nelithma DeSilva
Nishka Dharmananda
Roshan Doherty
Anthene Douglass
Jorgia Dowling
Miranda Dyskin
China Edwards
Kate Edwards
Grace Gibson
Sarah Girdler
Laura Goodwin
Emma Hadi
Keana Hall
Genevieve Hart
Nicoletta Hay
Julia Howie
Alexandra Hughes
Olivia Jacobsen
Sarah Latham
Sophie Lim
Olivia Longmire
Nishtha Malhotra
Romilly Marshall
Anna Martin
Sienna McDonald
Jessica McQuillan
Livia Murphy
Sabrina Orczech
Mia Patrioni
Nadia Pereira
Angela Perry
Tiki Plunkett
Angelique Preau
Enaara Pussegoda
Catherine Quaden
Charlotte Shaw
Samantha Taylor
Charlotte Thompson
Hannah Thompson

 

Certificates of Merit

38 students were awarded Certificates of Merit for excellent school achievement. These students accrued 150-189 points from 20 Year 11 and Year 12 units.

Congratulations to:
Maia Akhlil
Emily Allan
Rachel Andrawes
Ysobel Avery
Josianne Belyea
Maia Bowling
Isabella Breden
Tamsyn Bruce
Freyja Carlberg
Saskia Cumming
Sienna Eddy
Lucie Gray
Marley Hurst
Iman Kaplanian
Catherine King
Tessa King
Sarah Leaversuch
Olivia McLaren
Holly Mellor
Isabel Menzies
Bianca Miller
Piper Murphy
Jemima Olney
Madison Reilly
Genevieve Rigg
Kaitlen Rowney
Lilliana Scott
Aoife Sherry
Sophie Smith
Mya Teh
Kate Walker
Arielle Warner
Ruby Warren-Hicks
Chelsea Wilson
Jiaxin Wu
Eloise Young
Angelica Zafiris

*Two students are not for publication

 

Australian Tertiary Admissions Ranking of 99.00 and over

The following students achieved an ATAR of over 99.00.

Caitlin Ahmad 
Miranda Dyskin 
Emma Hadi  
Nicoletta Hay
Alexandra Hughes 
Sophie Lim      
Angelique Preau
Enaara Pussegoda     
Charlotte Thompson   

Australian Tertiary Admissions Ranking of 95.00 and over

The following students achieved an ATAR of over 95.00.

Maia Akhlil, Lily Ball, Josianne Belyea, Maia Bowling, Amy Boyd, Isabella Breden, Ella Caldwell, Freyja Carlberg, Siobhan Collins, Nelithma DeSilva, Nishka Dharmananda, Roshan Doherty, Athene Douglass, Jorgia Dowling, China Edwards, Kate Edwards, Sarah Girdler, Laura Goodwin, Keana Hall, Genevieve Hart, Julia Howie, Marley Hurst, Olivia Jacobsen, Iman Kaplanian, Olivia Longmire, Sienna McDonald, Jessica McQuillan, Nishtha Malhotra, Anna Martin, Holly Mellor, Livia Murphy, Sabrina Orczech, Mia Patroni, Nadia Pereira,  Angela Perry, Tiki Plunkett, Catherine Quaden, Charlotte Shaw,  Aoife Sherry, Sophie Smith, Samantha Taylor, Mya Teh, Hannah Thompson, Kate Walker, Arielle Warner, Jiaxin Wu.

Vocational Educational Training results

11 Year 12 students completed Vocational Education and Training certificates in addition to their school subjects this year. 

Student Certificate
Imogen Kowald
Miranda Gorey
Isabel Bisschops
Amelia Beck
Caitlin Bruce
Grace Hobson
Demi Hulls
Anneliese Hutchison
Grace Kent
Madison Reilly
Ava Van Moorsel
Certificate II in Creative Industries
Certificate II in Business
Certificate III in Events
Certificate IV in Business
Certificate IV in Business
Certificate IV in Community Services
Certificate IV in Community Services
Certificate IV in Community Services
Certificate IV in Preparation for Health and Nursing Management
Certificate IV in Preparation for Health and Nursing Management
Certificate IV in Community Services


Congratulations