2021 Graduate Results

Our outstanding results are just one measure of success for St Hilda’s. We believe that giving girls the platform to shine, no matter their passion, will ultimately pay dividends.

Principal, Fiona Johnston

While there is no doubt that exceptional teaching and learning is at the heart of outstanding results, other factors also come into play.  Positive learning relationships are key. When you bring together passionate and caring staff with highly motivated girls, the combination is explosive!

Part of the benefit of a girls-only education is that girls can express themselves and be themselves, without gender playing a role in their choices. Educational success comes through strong pastoral programs that build independence, self-belief, and security. These foundations allow girls to focus on learning.

Congratulations

General Exhibitions 

General Exhibitions are awarded to the 50 students with the highest score based on an average of five courses, with at least two from List A and two from List B.

Congratulations to:

  • Shreya Dogra
  • Sophia Lee
  • Madupreetha Venkatesan

 

Subject Certificate of Excellence

Subject Certificates of Excellence are awarded to students who are in the top 0.5 per cent in each ATAR course.

Congratulations to:

  • Subject Certificate of Excellence: Chemistry – Shreya Dogra, Sophia Lee
  • Subject Certificate of Excellence: Economics – Sophia Lee
  • Subject Certificate of Excellence: English – Shreya Dogra, Daisy Hewitt, Layla Vijayasekaran
  • Subject Certificate of Excellence: Geography – Frances Cheffins
  • Subject Certificate of Excellence: Human Biology – Emily Whelan
  • Subject Certificate of Excellence: Mathematics Applications – Isobel Feutrill, Lucia Shuttleworth
  • Subject Certificate of Excellence: Politics and Law – Aurelia Thomson
  • Subject Certificate of Excellence: Psychology – Harriet Mann
  • Special Subject Certificate of Excellence: Accounting and Finance – Xiaona Liu
  • Special Subject Certificate of Excellence: Chemistry – Xiaona Liu

 

Certificates of Distinction 

Certificates of Distinction are awarded to students who accrue 190-200 points from 20 Year 11 and Year 12 units.

Congratulations to:

  • Amalia Allen
  • Zoe Boyd
  • Sophie Brooks
  • Holly Butler
  • Alison Capper
  • Liana Cawley
  • Elysha Chan
  • Abigail Chapman
  • Trinity Chisholm
  • Louisa Clerk
  • Lilia Cockerill
  • Shreya Dogra
  • Emilee Eaton
  • Essi Elliot
  • Isobel Feutrill
  • Isabelle Fleming
  • Ella Foley
  • Joni Grainger
  • Faye Hadi
  • Shama Hafeez
  • Lola Hill
  • Alexis Hobbs
  • Philippa Holland
  • Jenna Ifkovich
  • Julia Kent
  • Beverly Kwan
  • Sophia Lee
  • Harriet Mann
  • Anna Martin
  • Charlotte O’Keeffe
  • Samantha Papanaoum
  • Darcy Pearse
  • Anastasia Peel
  • Caitlin Pidgeon
  • Lauren Pudney
  • Ava Quartermaine
  • Mia Raymond
  • Jacqueline Shallcross
  • Ananyna Sharma
  • Lucia Shuttleworth
  • Olivia Strickland
  • Mea Van Reenen
  • Madupreetha Venkatesan
  • Audrey Vertannes
  • Layla Vijayasekaran
  • Samantha Warren
  • Emily Whelan
  • Madeleine Wilson
  • Long Yan Yau
  • Lauren Yee


Certificates of Merit 

Certificates of Merit are awarded to students who accrue 150 – 189 points from 20, Year 11 and Year 12 units.

Congratulations to:

  • Esther Chaney
  • Frances Cheffins
  • Abbey Cooke
  • Isabella Coxon
  • Florence Davies
  • Madeleine Eggleston
  • Lauren Elks
  • Siena Fielke
  • Lexi Fletcher
  • Ruby Fox
  • Olivia Gherbaz
  • Ella Hagon
  • Remy Hanson
  • Alexandria Hayes
  • Daisy Hewitt
  • Margot Kelsall
  • Scarlett Kimberley
  • Jorie Landao
  • Eloise Leeming
  • Leah Lobo
  • Meghana Maganti
  • Sophie Main
  • Christine Matthews
  • Allegra Moore Lussu
  • Lauren Prosser
  • Shea Rafferty
  • Ava Renouf
  • MacKenzie Thompson
  • Aurelia Thomson
  • Aimee Walsh
  • Tatum Walsh
  • Alethia Wong
  • Ruiying Wu

Australian Tertiary Admissions Ranking of 99+
Congratulations to:

  • Sophie Brooks
  • Liana Cawley
  • Shreya Dogra
  • Philippa Holland
  • Julia Kent
  • Sophia Lee (School Dux)
  • Xiaona Liu
  • Anna Martin
  • Ananyna Sharma
  • Madupreetha Venkatesan
  • Samantha Warren
  • Emily Whelan

Australian Tertiary Admissions Ranking of 98 – 98.95
Congratulations to:

  • Alison Capper
  • Esther Chaney
  • Abigail Chapman
  • Isobel Feutrill
  • Joni Grainger
  • Faye Hadi
  • Aurelia Thomson
  • Long Yan Yau
  • Lauren Yee

 

Australian Tertiary Admissions Ranking of 95 – 97.95
Congratulations to:

  • Amalia Allen
  • Zoe Boyd
  • Holly Butler
  • Elysha Chan
  • Frances Cheffins
  • Trinity Chisholm
  • Lilia Cockerill
  • Abbey Cooke
  • Emilee Eaton
  • Essi Elliot
  • Isabelle Fleming
  • Ella Foley
  • Ruby Fox
  • Ella Hagon
  • Lola Hill
  • Alexis Hobbs
  • Scarlett Kimberley
  • Beverly Kwan
  • Leah Lobo
  • Harriet Mann
  • Charlotte O’Keeffe
  • Samantha Papanaoum
  • Caitlin Pidgeon
  • Lauren Pudney
  • Jacqueline Shallcross
  • Lucia Shuttleworth
  • Mea Van Reenen
  • Audrey Vertannes
  • Layla Vijayasekaran
  • Madeleine Wilson
  • Ruiying Wu

 

Vocational Educational Training 

We celebrate the following Year 12 students who successfully completed Vocational Education and Training Qualifications in addition to their school subjects this year.

  • Lucy Allen – Certificate IV in Business
  • Tamara Brown – Certificate III in Screen and Media
  • Olivia Duane – Certificate II in Medical Service First Response
  • Isabella Evangelista – Certificate II in Customer Engagement
  • Lexi Fletcher – Certificate IV in Education Support
  • Olivia Gherbaz – Certificate II in Retail Cosmetics
  • Alexandria Hayes – Certificate IV in Business
  • Sophie Main – Certificate II in Customer Engagement
  • Charleze Quartermaine – Certificate II in Customer Engagement
  • Shea Rafferty – Certificate IV in Business
  • Jemima Wren – Certificate II in Customer Engagement

Congratulations to each and every one of our Year 12 graduates!